2011. szeptember 1-jén hatályba lépett a „Sporthuliganizmussal kapcsolatos törvény” (2011. évi CIV. törvény). Országszerte különböző fórumokon tiltakoztak, tiltakoznak a szurkolók a jogszabállyal kapcsolatban. Mindenkinek megvan, meg lehet, a véleménye a törvénnyel kapcsolatban, lehet ellene tiltakozni, de klubunknak a törvény által megszabott előírásokat szigorúan be kell tartania, illetve be kell tartatnia. Ez ellen nincs mit tenni.

Fontos, hogy mindenki tisztában legyen a jogaival és kötelezettségeivel, ezért ezúton szeretnénk segítséget nyújtani a szurkolóinknak a rájuk vonatkozó rendelkezések leírásával. Kérjük, mindenki figyelmesen olvassa el a leírtakat, és azokat tartsák is be. Ez mindannyiunk érdeke.

Biztonsági szabályzat: (Az MLSZ Elnöksége a 73/2011 (04.26) számú határozatával elfogadta)

3.5.2.2 Beléptetés (További kiegészítések lent olvashatók majd a sporthuliganizmusra vonatkozó törvényben)

2004. évi I. tv. 71. § (1) A néző a sportrendezvény helyszínére akkor léptethető be, ha:
a) érvényes belépőjeggyel, bérlettel vagy más, a sportrendezvény helyszínére való belépésre jogosító igazolással rendelkezik,
b) nem áll nyilvánvalóan alkohol, kábítószer vagy más bódító hatású szer befolyása alatt,
c) nem tart magánál szeszes italt, kábítószert, valamint olyan tárgyat, amely a sportrendezvény megtartását, továbbá mások személyi és vagyonbiztonságát veszélyezteti, vagy amelynek a sportrendezvényre való bevitelét a szervező a belépőjegy vásárlását megelőzően megtiltotta, és erről a belépőjegy vásárlóját megfelelő módon tájékoztatta,
d) nem tart magánál mások iránti gyűlöletre uszító feliratot, zászlót vagy egyébként jogszabály által tiltott önkényuralmi jelképet,
e) nem áll a 73. § (1) bekezdése szerinti eltiltás, valamint a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény szerinti kitiltás hatálya alatt.

(2) A szervező köteles azt a résztvevőt, aki a sportrendezvény megtartását, illetve mások személyi és vagyonbiztonságát veszélyezteti, vagy rasszista, gyűlöletre uszító magatartást tanúsít, e magatartások abbahagyására felszólítani.

(3) Ha a résztvevő a sportrendezvény időtartama alatt az (1) bekezdésben foglalt feltételeknek nem felel meg, vagy a (2) bekezdés szerinti magatartást a rendező figyelmeztetésére nem hagyja abba, a sportrendezvényről el kell távolítani. A rendező az eltávolítandó személyt felszólítja személyazonossága igazolására.

(4) A sportrendezvényen résztvevő ruházatának, csomagjainak átvizsgálására a rendezvény biztosítását végző rendőr és a biztosítást végző rendező szerv alkalmazottja vagy a rendező is jogosult. Kényszerítő eszköz alkalmazására - ha törvény eltérően nem rendelkezik - kizárólag a rendőr jogosult.

(5) A szervező a résztvevőt a beléptetés feltételeiről, az ellenőrzés módjáról és az eltávolítás lehetőségéről a sportlétesítményen kívül és annak területén jól látható hirdetményekben köteles tájékoztatni, és e feltételeket a belépőjegyen, bérleten is fel kell tüntetni.

3.5.2.4 Ruházat- és csomagátvizsgálás

A sportrendezvényen résztvevő néző személy- és csomag átvizsgálására az eljáró rendőri szerv és a vagyonvédelmi vállalkozás alkalmazottja (rendező) jogosult. A ruházat- és csomagátvizsgálásra általában a bejáratoknál kerül sor, de a szektorokba történő beléptetés során is alkalmazható. Az átvizsgálást azonos nemű személyek végezzék (ruházat átvizsgálást női nézőnél kizárólag nő, férfi néző esetében kizárólag férfi végezheti).

Az átvizsgálást végző törekedni kell arra, hogy a nézők méltóságát semmilyen formában ne sértsék meg. Az átvizsgálás során a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök, anyagok vagy egyéb eszközök, pirotechnikai anyagok, gáz- és riasztó fegyver, lőfegyver, tiltott önkényuralmi jelképek, mások etnikai, faji hovatartozására utaló feliratokat tartalmazó jelvények, transzparensek, zászlók stadionba történő bevitelét meg kell akadályozni. Amennyiben ilyen tárgy kerül feltalálásra, a szektorfelelős jelenti a Biztonsági Igazgatónak, aki értesíti a szervező sportszervezet képviselőjét az eseményről. A Biztonsági Igazgató megteszi a szükséges intézkedéseket, (amennyiben a tárgy birtoklása jogszabályba ütközik) értesíti a rendőrséget. Azon eszközök, amelyek birtoklása nem ütközik jogszabályba, de a szervező sportszervezet megtiltotta azok bevitelét a sportlétesítmény területére, megfelelő bizonylat ellenében el kell helyezni és tulajdonosának vissza kell szolgáltatni a mérkőzés végén.

2011. évi CIV. törvény a sporthuliganizmus jelensége elleni fellépés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról

(5) Az Stv. 68. §-a a következő (9)-(11) bekezdéssel egészül ki:

„(9) A nézők biztonságos távozása érdekében a rendőrség a nézőket az ellenérdekű szurkolói csoportok sportlétesítményből, a rendőri biztosítás működési körzetéből, illetve a szurkolók kísérési útvonalából történő eltávozásáig a sportlétesítményben visszatarthatja.

(10) Az ellenérdekű szurkolói csoportok közterületi összecsapásának megakadályozása érdekében a rendőrség - amennyiben azt a biztonság fenntartása érdekében szükségesnek ítéli - a szervezetten vagy szervezetlenül érkező szurkolói csoportokat a közterület egy bizonyos részének elkerülésével, illetve meghatározott útvonalon a sportlétesítménybe kísérheti.

12. § Az Stv. 69. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„69. § (1) A szervező a sportlétesítmény beléptetőpontjainál jól látható hirdetményben köteles meghatározni a sportrendezvényen történő részvétel feltételeit és a magatartási szabályokat, amelyeket - általános szerződési feltételekként összefoglalva - a belépőjegyen, bérleten is fel kell tüntetni.

(2) Ha a sportrendezvény elmaradt, illetve a nézők kizárásával vagy a nézőszám korlátozásával került megrendezésre, a belépőjegy ellenértékét három munkanapon belül vissza kell téríteni. Ha a sportrendezvény megszakadt, a megismételt sportrendezvényre a belépőjegy érvényes.”

15. § (1) Az Stv. 71. § (1) bekezdése a következő f) és g) ponttal egészül ki:

(A néző a sportrendezvény helyszínére akkor léptethető be, ha:)
„f) vállalja, hogy a rendező felszólítására igazolja személyazonosságát, valamint
g) tudomásul veszi, hogy a sportrendezvény ideje alatt róla kép- és hangfelvétel készíthető.”

(2) Az Stv. 71. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Ha a résztvevő a sportrendezvény időtartama alatt az (1) bekezdésben foglalt feltételeknek nem felel meg, vagy a (2) bekezdés szerinti magatartást a rendező figyelmeztetésére nem hagyja abba, a sportrendezvényről el kell távolítani. A rendező az eltávolítandó személyt felszólítja személyazonossága igazolására. Amennyiben az eltávolítandó személy a felszólításnak nem tesz eleget, a rendező - jogszabály eltérő rendelkezésének hiányában - a rendőrséget haladéktalanul értesíti az igazoltatás érdekében. A rendőrség kiérkezéséig, de legfeljebb az értesítéstől számított harmadik óra végéig a rendező az eltávolítandó személyt visszatarthatja, feltéve, hogy a visszatartásra a helyszínen működő képfelvevő eszköz látóterében kerül sor. A képfelvevő eszköz által rögzített felvételek kezelésére a 74. § (4) és (5) bekezdésében foglalt rendelkezések megfelelően irányadók. A visszatartott személy rendőrség által történő igazoltatása esetén a 65. § (2) bekezdésében meghatározott szervezőt kell a Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 24. § (4) bekezdése szerinti igazoltatást kérőnek tekinteni.”

(3) Az Stv. 71. §-a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) A szervező - rendező alkalmazása esetén a rendező - köteles gondoskodni a pályarendszabályok értelmében be nem vihető tárgyak dokumentált átvételéről, biztonságos megőrzéséről és a jogosult részére távozásakor történő visszaadásáról. Amennyiben a be nem vihető tárgyakért a tulajdonos a sportrendezvény befejezésétől számított két órán belül nem jelentkezik, a szervező vagy a rendező a továbbiakban a felelős őrzés szabályai szerint jár el.”

(1) Az Stv. 73. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A szervező az általa szervezett sportrendezvény esetén köteles a sportrendezvényről eltávolított személy részére a belépőjegy-eladást megtagadni, valamint megakadályozni, hogy a sportrendezvényen részt vehessen (a továbbiakban együtt: sportrendezvény látogatásától eltiltás). A sportrendezvény látogatásától eltiltás lehetőségéről a szervező a sportlétesítményen kívül és annak területén jól látható hirdetményben köteles tájékoztatást adni, amit - általános szerződési feltételként - magyar, angol, német és a külföldi vendég sportszervezet országa szerinti nyelven is fel kell tüntetni.

„A néző részvétele a sportrendezvényen

76. § (1) A néző köteles betartani a szervező által meghatározott biztonsági előírásokat. Nem folytathat olyan tevékenységet, amely a sportrendezvényt megzavarja, meghiúsítja vagy veszélyezteti a sportrendezvényen résztvevők, az arra érkezők vagy az onnan távozók testi épségét vagy vagyoni javait.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kötelezettség megszegéséből eredő kárért a néző a Polgári Törvénykönyvnek a kártérítésre vonatkozó általános szabályai szerinti felelősséggel tartozik. Több károkozó esetén a károkozók egyetemlegesen felelnek. A kártérítési felelősség nem érinti a résztvevő szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségét. A károkozó a sportszervezet részére minden, a károkozásból származó költséget köteles megtéríteni.

(3) A néző a sportrendezvény befejezésének időpontjában, valamint a szervezőnek, a rendezőnek vagy a rendőrségnek a személy- és vagyonbiztonságot veszélyeztető helyzet kialakulása miatt tett felhívására köteles a sportrendezvény helyszínét elhagyni.

(4) A sportrendezvény és a nézők, valamint a további résztvevők biztonságára vonatkozó részletes előírásokat jogszabály állapítja meg.”

Hatályba lépés:

25. § (1) Ez a törvény - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E törvény 16. §-a 2012. július 1-jén lép hatályba.

(3) E törvény 1-15. §-a, 17-24. §-a, 26. § (1) bekezdése, 26. § (2) bekezdés a) és b) pontja 2011. szeptember 1-jén lép hatályba.